آمادگی ایدرو برای اجرای طرح ها با همکاری شرکت های جمهوری چک

  1. خانه
  2. اخبار
  3. اخبار ویژه
  4. آمادگی ایدرو برای اجرای طرح ها با همکاری شرکت های جمهوری چک
معاون توسعه سرمایه گذاری صنعتی سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران (ایدرو) با تشریح طرح های صنعتی این سازمان در «پراگ»، از آمادگی برای همکاری با شرکت ها و سرمایه گذاران جمهوری چک در اجرای طرح ها خبر داد.

به گزارش سه شنبه تارنمای ایدرو، «فرداد دلیری» در این نشست محور فعالیت های ایدرو و تاثیر برجام بر سرمایه گذاری های انجام شده در کشور را برای شرکت کنندگان تشریح کرد.
دلیری یادآوری کرد ایدرو در زمینه حمل ونقل، صنایع ریلی و انرژی بویژه طرح های بزرگ نفت و گاز حضور فعال دارد و افزود: بسترهای بسیار سودمندی در صنایع داخلی ایران موجود است و ایدرو برای سرمایه گذاری خارجی و هدایت آنها به سوی صنایع بزرگ آمادگی دارد.
این مسوول چندی پیش نیز در گفت وگو با ایرنا درباره جلب و جذب سرمایه گذاری خارجی در دولت یازدهم تاکید کرد «در این زمینه با اجرای برجام و حتی 6 ماه پیش از آن با کشورهای گوناگون مذاکره های مختلفی صورت گرفت، روابط قطع شده دوباره برقرار و زمینه های حمایت و همکاری مشخص شد.
به گفته وی، خارجی ها در این مذاکرات به دنبال شناخت بازار ایران بودند و ایرانی ها نیز مقوله های انتقال فناوری، جذب سرمایه خارجی و مشارکت را دنبال می کردند.
دلیری تصریح کرد: بر اساس سیاست های وزارت صنعت، معدن و تجارت نباید فقط واردکننده باشیم، بلکه باید تولید داخلی داشته و در کنار بازارهای داخلی به صادرات نیز بیندیشیم.
وی اضافه کرد: این مذاکرات پیشرفت بسیار خوبی کرد، به گونه ای که در همه مجموعه ها طرح هایی تعریف شد مانند مذاکره درباره تشکیل 19 کنسرسیوم مشترک با خارجی ها در زمینه های فناوری های برتر (های تک).
به گفته وی، این مذاکرات در صنایع مادر و بزرگ مانند توربین های بزرگ گازی، گیربکس های اتوماتیک، تجهیزات پرکاربرد نفت و گاز و کشتی سازی پیشرفت مناسبی داشت اما همانند هر کار صنعتی دیگر زمانبر است و نمی توان مانند طرح های تولیدی آنها را در یک تا 2 ماه اجرایی کرد.
وی اضافه کرد: سرمایه گذاری، ایجاد کارخانه ها، راه اندازی خطوط تولید و در نهایت فروش محصولات فرایندهایی زمانبر به شمار می روند و پیش بینی می شود در 2 تا سه سال آینده به نتیجه مطلوب دست یابیم.
برپایه این گزارش، سفر کنونی هیات صنعتی ایدرو به چک در چارچوب حضور در نشست صنعت جمهوری چک و همچنین پیگیری توافق های دوجانبه صورت گرفته است .
در این نشست، معاون وزیر صنعت جمهوری چک، معاون امور صنعتی وزارت امور خارجه این کشور و همچنین نمایندگان بخش خصوصی رومانی، صربستان و مصر نیز حضور داشتند.
اردیبهشت ماه گذشته در سفر هیاتی از سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران به جمهوری چک تفاهمنامه ای امضا و براساس آن، ایدرو به عنوان طرف همکار صنعتی وزارت صنعت چک معرفی شد.
به گزارش ایرنا، براساس اعلام اداره آمار چک در سال 2015 روابط اقتصادی جمهوری اسلامی ایران و این کشور از رشد 50 درصدی برخوردار شد و میزان مبادلات به 52 میلیون دلار رسید.
این رقم در 6 ماهه نخست سال جاری میلادی با رشد 10 درصدی به 27 میلیون و 100 هزار دلار رسید که در مدت مشابه سال پیش از آن 24 میلیون و 236 هزار دلار بود.

فهرست